Choď na obsah Choď na menu
 


História Skalickej hokejovej ligy

29. 2. 2008

 O hokejovej Skalici

sa najmä v ostatných troch desaťročiach

veľa popísalo.

 

Obrázok

 

Bez nadsázky možno konštatovať, že Skalica je skutočnou liahňou ľadového hokeja. Hoci v meste v začiatkoch chýbal zimný štadión, najmä amatérskemu hokeju to nijako neprekážalo. Vždy sa našlo viacero pre hokej zapálených hokejistov aj hokeju oddaných občanov, ktorí ochotne robili všetko, aby sa v meste čo najviac rozšíril ľadový hokej. Ľadový hokej v Skalici sa najmä otvorením zimného štadióna /1968 – 1970/ rýchlym tempom dostával nielen v meste, ale aj na okolí športom číslo jeden. Pribúdalo nielen aktívnych hokejistov, ale aj hokejových amatérov, z ktorých mnohí sa nikdy nestali registrovanými hráčmi. Zvíťazila u nich túžba zahrať si rekreačne a čisto priateľský hokej, viac menej iba pre zábavu a vlastné potešenie…

 

            O dva, tri roky neskôr sa medzi týmito hokejovými nadšencami zrodil jedinečný nápad – utvorenie Okresnej hokejovej horskej ligy. Bolo to v rokoch 1975-76, súťaž sa aj rozbehla a hrali v nej iba štyri skalické družstvá. Záujem o amatérsky a rekreačný hokej bol nad očakávanie veľký – pribudli ďaľšie družstvá a napr. v rokoch 1979-80 v Okresnej hokejovej horskej lige hralo až desať mužstiev: Grafobal, ZVL, BAZ, OÚNZ, OKS, Družstevník Skalica, Movis Holíč, Nafta Gbely, Družstevník Kátov a Družstevník Petrova Ves. O amatérsky hokej v Skalici mali záujem aj dve mužstvá zo Senice /Záhoran a vojaci/ a keďže rekreačný hokej v Skalici sa tešil obľube aj mimo Slovenska, Okresná hokejová horská liga bola rozšírená o päť moravských mužstiev /štyri mužstvá z Kyjova a jedno zo Žarošíc/. Škoda len, že medzi tým z finančných dôvodov odstúpilo viacero slovenských mužstiev a po dvoch rokoch naviac pre slabú výkonnosť odstúpili aj moravské mužstvá. V lige nakoniec zostali iba štyri mužstvá: JRX – bývalé ZVL, Grafobal, Adut a niekoľko nadšencov z Kopčian. V roku 1996 Skalická hokejová horská liga s rekreačným hokejom skončila, pričom v nej hrali iba mužstvá: Grafobal, Adut, Rikba a Senica.

 

            Rekreačný hokej však u viacerých hokejových nadšencov úplne nezanikol. V súťažnom ročníku 2004-05 sa opäť „zrodila“ Skalická hokejová liga so štyrmi skalickými mužstvami: Grafobal, Veteráni, Dreváci a Dynamo. Organizátori obnovenej Skalickej hokejovej ligy /Ivan Vakula, Ing. Andrej Michalovič a Peter Kazinota/ vypracovali propozície súťaže a zostavili súpisky kmeňových hráčov na ktorých mohli byť uvedení iba hráči, ktorí v súťažnom ročníku 2004-05 neboli registrovaní v žiadnom hokejovom mužstve hrajúcom  výkonostnú alebo vrcholovú súťaž.